KBE-4500MTD 4 Axis Double Head CNC Aluminum Profile Machining Center
Guchi Intelligent Equipment (Jiangsu) Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Guss
Model Number : KBE-4500MTD
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : Western Union, MoneyGram, T/T
X-axis Travel (Left/Right) : 4500mm
Y-axis Travel (Front/Back) : 600mm
Z-axis Travel (Up/Down) : 700mm
Worktable Size (L*W) : 4500*600mm
Maximum Table Load : 3000kg/m²
T-slot Width : 18mm
Spindle Type : Belt/Direct Drive
Contact Now
KBE-4500MTD 4 Axis Double Head Profile Machining Center
Functions and Features
  • The machine can realize the two-station partition processing.
Technical Specifications
Item Unit KBE-4500MTD/ETD
3-Axis Effective Travel X-axis Travel (Left/Right) mm Max single-axis stroke 3434;
Min dual-axis distance 1118
Y-axis Travel (Front/Back) mm 600
Z-axis Travel (Up/Down) mm 700
Distance from Spindle Nose to Table Surface mm 150-850
Worktable Worktable Size (L×W) mm 4500×600
Maximum Table Load kg/m² 2000
T-slot Width mm 18
Mechanical Spindle & Electric Spindle Spindle Type rpm Direct-Connection/Direct-Drive Motor
Maximum Speed rpm 12000/20000
Spindle Diameter mm 150
Tool Holder Specification # BT40/HSK-A63
Left/Right Tilt Head A-axis Max Tilt Angle ° ±45°/±90°
Positioning Accuracy # 20"
Repeat Positioning Accuracy # 10"